Przegląd Pixel #50

Okładka magazynu Pixel #50

Okładka magazynu Pixel #50

Miesięcznik Pixel to prawdziwa gratka dla wszystkich fanów gier wideo, ze szczególnym naciskiem na tzw. retrogaming. I właśnie z tego powodu, postanowiłem otworzyć cykl, w którym to systematycznie – (aby na pewno? :)), raz w miesiącu przeprowadzę niewielki przegląd kolejnego numeru magazynu. Z uwagi na pracę, którą wkładają redaktorzy tego pisma opracowując sferę merytoryczną kolejnego wydania, nie będę publikował szczegółowych informacji zawartych w poszczególnych tekstach, oprę się natomiast na samych ogólnikach, które czasem mniej, a czasem bardziej będą związane z tematyką serwisu retro.

Dziś postanowiłem zabrać się za lipcowe, już 50-te wydanie. Z tej okazji redakcja miesięcznika postanowiła przygotować kilka intratnych niespodzianek dedykowanych czytelnikom. Poniżej zamieściłem skrótowe informacje, na temat wybranych przeze mnie tekstów.

Pixel Heaven 2019

Kolejna edycja festiwalu już za nami. Impreza organizowana pod patronatem Pixela, to nic innego jak 3-dniowy festiwal (17-19 maja 2019), na którym przedstawiane są starsze i nowsze tytuły gier, pojawiają się znamienici goście związani z branżą gier wideo – i nie tylko, prezentowane są wystawy zapomnianych tytułów, no i oczywiście wszystko to okraszone jest konkursami z nagrodami. Zwieńczeniem tegorocznego festiwalu było spotkanie fanów z redakcją poczytnego niegdyś magazynu Reset.

Conan Powraca!

Wszyscy fani kręconych dawniej filmów, kolekcjonerzy kaset VHS czy w końcu wielbiciele sylwetki Arnolda Schwarzeneggera kojarzą postać herosa, który w imię Croma przelewał krew napotkanych przeciwników. Warto wspomnieć, że Conan z Cymerii jest fikcyjną postacią, bohaterem opowiadań fantasy Roberta E. Howarda. Po śmierci swojego prekursora, Cymeryjczyk doczekał się kolejnych przygód, jednakże nie wszystkie wydane powieści, zaliczane są do kanonu epizodów barbarzyńcy. Podobnie jak swego czasu Oliver Stone i John Milius postanowili przenieść opowiadania na ekran filmowy, tak twórcy kojarzeni ze znakomitą serią Command & Conquer doszli do wniosku, że czas najwyższy wprowadzić herosa na ekran monitora komputera. Conan Unconquered – taki tytuł nosi gra autorów związanych niegdyś z Westwood Studios.

50 najważniejszych wydarzeń w historii elektronicznej rozgrywki

Taki tytuł nosi subiektywne zestawienie, które opracowała redakcja magazynu. To chyba najciekawsza część tego wydania, ponieważ autorzy na prawie dziesięciu stronach przywołują największe osiągnięcia w branży gier wideo. I tak czytelnik rozpoczyna interesującą podróż do przeszłości. Począwszy od 1951 r., a kończąc na czasach współczesnych, możemy prześledzić przywołane przez redakcję historie okraszone archiwalnymi zdjęciami i niemałą dawką humoru.

Roland Pantoła

W tym numerze, możemy zapoznać się z drugą i jednocześnie ostatnią częścią cyklu poświęconego jednemu z najsłynniejszych, twórców gier komputerowych w Polsce. Programista, stojący za sukcesami takich tytułów A.D. 2044, Reah czy w końcu serii Schizm przykuł uwagę setek tysięcy graczy i udowodnił, że Polak potrafi.

King’s Quest

Swego czasu Sierra On-Line wypuściła serię, która na dobre zmieniła świat przedstawiony w grach. To za sprawą właśnie tego cyklu grafika została podniesiona do tytułu maestro gatunku gier przygodowych. Być może gdyby nie rzeczony King’s Quest rynek kart graficznych i dźwiękowych nie nabrałby obecnego kształtu?! Pierwotny tytuł doczekał się kolejnych kontynuacji i ostatecznie cykl zamknął się w ośmiu odsłonach. Chociaż nie wszystkie okazały się równie udane, to na szczęście prawdziwy happy end w tym temacie zapewnił dość udany reboot serii z 2015 r. (Quest: Adventures of Graham).

Cykl Grand Theft Auto

Tej serii chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Za to kulisy jej powstawania, to zupełnie odrębna sprawa. Historia popularnego Złodzieja aut sięga roku 1984 r., kiedy to czwórka geeków zabiera się za tworzenie gier wideo. W 2013 r. swoją premierę miała najnowsza cześć (Grand Theft Auto V), zaś wydanie kolejnej odsłony to tylko kwestia czasu. Jeżeli kogoś interesuje historia i kulisy powstawania jednej z najsłynniejszych serii gier wideo, to koniecznie musi zapoznać się z materiałem Pixela.

Najgorsza kaseta świata

Teraz prawdziwa gratka dla retromaniaków. Niefortunnym bohaterem tego tekstu jest…kaseta magnetofonowa, zawierająca aż 50 różnych tytułów. Brzmi nieźle! W czym więc problem? W tym, że zawiera najprawdopodobniej najgorsze gry (na ośmiobitowca), jakie kiedykolwiek ujrzały światło dzienne.

Powrót Hellraisera!

Któż z nas nie słyszał o słynnym, cynicznym wysłanniku piekieł, który w towarzystwie szkaradnych cenobitów odwiedzał szczęśliwców, którym udało się rozwikłać tajemnicę kostki Lemarchanda. Przepełnioną tematyką sadomasochizmu serię rozpoczęła udana produkcja spod ręki Clive’a Barkera. Równie oniryczną atmosferę, co poprzedniczka, wprowadził sequel, jednakże począwszy od trzeciej odsłony, seria zaczęła chylić się ku upadkowi. Gdy wydawało się, że nic ani nikt nie będzie w stanie uratować Wysłannika piekieł, w 2000 r. pojawiła się część piąta – (Wrota piekieł), która dumnie pretendowała do tytułu najlepszej odsłony całego cyklu. Poprowadzona w formie kryminału, dodała świeżości, powoli rozkładającego się produktu. Nie tak dawno – nieco ponad rok temu, swoją premierę miała kolejna część (Judgement), będąca bez wątpienia możliwie najgorszym segmentem serii. Czy nowy Hellraiser podoła wymaganiom stawianym mu przez fanów Pinheada? Czy w końcu kolejna odsłona przerwie fatalną passę i wprowadzi tytuł na nowe tory?

Wrota Baldura znów otwarte!

Kultowa seria w końcu doczeka się kolejnej odsłony. Szczegółów na razie niewiele, a zwiastun choć efektowny , nie wnosi nic nowego. Czas pokaże czy oczekujący ponad siedemnaście lat na nową część gracze, zaspokoją swój apetyt oraz czy pracujące nad grą belgijskie studio Larian udźwignie spoczywające na jego barkach brzemię. Póki co pozostaje tylko trzymać kciuki.


1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek6 Gwiazdek7 Gwiazdek8 Gwiazdek9 Gwiazdek10 Gwiazdek
(1 oceny, średnia: 8,00 na 10)
Loading...