Bez wyjścia (1987)

Plakat filmu "Bez wyjścia" (1987)Co się może zdarzyć, kiedy łowca stanie się zwierzyną? Wszystko. Przekonał się o tym komandor porucznik Tom Farrell (Kevin Costner), wdając się w romans z kochanką swojego przełożonego – sekretarza obrony Davida Brice’a (Gene Hackman). Przelotny romans szybko przeradza się w miłość. Problem pojawia się, kiedy kobieta (Sean Young) zostaje zamordowana. Bliski współpracownik Brice’a – major Scott Pritchard (Will Patton) wpada na pomysł, by winą obarczyć domniemanego rosyjskiego szpiega. Zadanie jego odnalezienia zostaje wyznaczone Farrell’owi, który miał silne powiązania z zamordowaną.

W poszukiwaniu rosyjskiego szpiega

Akcja filmu rozkręca się bardzo powoli. Początkowo film jest stosunkowo statyczny. Poznajemy bohaterów oraz kobietę, znajdującą się w rozterce. Z jednej strony bogaty i wpływowy kochanek, z drugiej strony powoli rodząca się miłość z komandorem marynarki. Nieoczekiwany zwrot wydarzeń następuję w chwili, gdy Susan Atwell zostaje zamordowana. Widzimy wówczas trudzących się pracowników Pentagonu, którzy za wszelką cenę próbują zatuszować sprawę.

Charyzmatyczne postacie

Gra aktorska oscyluje na naprawdę najwyższym poziomie. Postacie są barwne, charyzmatyczne. Wydaje się nam, że mamy wyraźny podział na superbohatera i czarny charakter (czarne charaktery). Twórcy postanowili jednak udowodnić widzom jak złudny może się okazać właśnie taki podział. Bohaterowie bez wątpienia są skomplikowanymi osobami. Każdy próbuje ratować własną skórę i w tym celu nie cofnie się przed niczym. W myśl zasady „cel uświęca środki”.

Kevin Costner w filmie "Bez wyjścia" (1987)

Kolejne zalety?

Film pomimo, że sam w sobie jest tylko pewnym utworem audiowizualnym, poraża swoją autentycznością. Produkcja ta jest niezwykle klarowna, odsłania przed widzem niedostępne i starannie ukryte tajemniceGene Hackman w filmie "Bez wyjścia" (1987) ludzi piastujących najważniejsze stanowiska w Pentagonie. Rzadko kiedy mamy możliwość dowiedzieć się o tym z mediów. Takie informacje szkodzą państwu i niweczą zaufanie obywateli wobec elit rządzących. Krótko mówiąc są po prostu niekorzystne. Twórcy filmu Bez wyjścia (1987) postanowili nie zwracać uwagi na powszechnie panujące trendy. Postanowili stworzyć coś zupełnie nowego, od podstaw, inspirując się tym, co dla szarego człowieka jest niedostępne.

Wreszcie nie wolno zapomnieć, że rok 1987 był szczególnie ważny dla samego Kevina Costnera. W tym samym czasie pojawiła się przecież produkcja Nietykalni – jedna z najważniejszych w dorobku aktora. Następnie przyszedł czas na kolejne bardzo dochodowe produkcje. Kto wie, jak potoczyłaby się kariera młodego Costnera, gdyby nie te dwie ważne w jego dorobku filmy.

Podsumowanie

Bez wątpienia seans obowiązkowy. Nie wyobrażam sobie wypisać wszystkich jego zalet. Film wzbudza tyle emocji, że trzeba go obejrzeć, by samemu doświadczyć ciarki chodzące po plecach. Nie mam natomiast pojęcia w jaki sposób odnieść się do wadWill Patton w filmie "Bez wyjścia" (1987). Każdy film je posiada, myślę jednak że jest bardziej problem natury indywidualnej i subiektywnej, ponieważ nie każdemu może przypaść do gustu specyficzny klimat produkcji oraz publiczne obnażanie mrocznych tajemnic ludzi dzierżących najważniejsze stanowiska państwowe.

Kończąc swoje rozważania dodam jeszcze, że film wyreżyserował Roger Donaldson. Człowiek ten odpowiadał za reżyserię takich produkcji jak: Bunt na Bounty (1984) – genialny obraz, a w rolach głównych – Mel Gibson i Anthony Hopkins, Koktajl (1988) – ze świetną kreacją Tom’a Cruise’a, czy wreszcie Ucieczka gangstera (1994).

Ocena: 9/10

Kadry z filmu Bez wyjścia (1987); Produkcja: Orion Pictures; Dystrybucja: Orion Pictures

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek6 Gwiazdek7 Gwiazdek8 Gwiazdek9 Gwiazdek10 Gwiazdek
(2 oceny, średnia: 7,50 na 10)
Loading...