Don King. Król boksu (1997)

Don King Only in America plakat3 czerwca świat (nie tylko) bokserski pogrążył się w żałobie. Odszedł największy pięściarz wszechczasów, Muhammad Ali. Złoty medalista olimpijski, trzykrotny mistrz świata wszechwag, ale także wielki bojownik o prawa Afroamerykanów.

30 czerwca 50 urodziny obchodził Mike Tyson, najmłodszy mistrz świata wagi ciężkiej w historii boksu. Bestia, która nokautowała swoich oponentów w błyskawicznym tempie. Bokser, który zaliczył czarnoskórą Miss Rhode Island, odsiadkę w więzieniu za gwałt na wspomnianej, jak i kęs lewego ucha Evandera Holyfielda.

Na filmy o tych bokserach przyjdzie Wam jeszcze chwilę zaczekać. Dziś zajmiemy się postacią stojącą za – jeśli nie najlepszymi to z pewnością – najbardziej osławionymi walkami zarówno Aliego jak i Tysona. Tym człowiekiem jest Don King, promotor boksu zawodowego, który 20 sierpnia skończy 84 lata.

Przez wielonly_in_americau uważany jest za zakałę boksu, ale to on sprawił, że walki bokserskie stały się czymś więcej niż tylko potyczką dwóch okładających się w ringu półnagich spoconych mięśniaków. Boks awansował do rangi najlepiej opłacanego (i opłacalnego) sportu na świecie. A gdy w grę wchodzą naprawdę duże kwoty łatwo przymknąć oko na drobne występki. I tak oto strzał w plecy okazał się strzałem w samoobronie, a skatowanie dłużnika na śmierć skacząc mu niemalże po głowie – nieumyślnym spowodowaniem śmierci. Było to jednak jeszcze przed 40 urodzinami Kinga, czyli w czasach, gdy nie zajmował się boksem. Jak widać, już wówczas potrafił doskonale zadbać o swoje interesy.

tyson_earW filmie śledzimy historię Kinga od wczesnych lat 50. kiedy to zastrzelił niejakiego Hillary’ego Browna usiłującego obrabować jeden z jego przybytków hazardu. Rok 1967 przynosi kolejne usprawiedliwione zabójstwo, kończące się czteroletnią odsiadką, po odbyciu której nasz bohater postanawia zostać promotorem bokserskim. Zaczyna się od zorganizowania pokazowej walki Muhammada Aliego, z której datki miały wspomóc lokalny szpital dla czarnoskórych. Następnie mamy legendarne już Rumble In The Jungle, czyli potyczkę Aliego z Georgem Foremanem, Thrilla In Manilla (Ali vs. Joe Frazier), aż po drugą walkę Mike’a Tysona z Evanderem Holyfieldem, w której ten pierwszy odgryzł temu drugiemu kawałek ucha.

Za podstawę scenThe Life And Crimes of Don Kingariusza „Don King. Król boksu” (w oryginalnym tytule – „Don King. Only In America” – zawarto słynne powiedzenie Kinga, dające do zrozumienia, że takie rzeczy mogły mieć miejsce tylko w Ameryce, w której sny się spełniają) posłużyła nieautoryzowana biografia „The Life And Crimes of Don King. The Shame of Boxing In America” autorstwa Jacka Newfielda wydana w 1995 roku. Pod uwagę jednak należy wziąć także fakt, że producentem filmu została stacja telewizyjna HBO, z którą kontrowersyjny promotor przez lata związany był biznesowo. To właśnie dzięki telewizyjnym  (najczęściej płatnym) transmisjom walk w świecie boksu pojawiły się duże pieniądze. Scenarzysta Kario Salem i reżyser John Herzfeld (w 1996 nakręcił utrzymany w tarantinowskim stylu „Dwa dni z życia doliny”) sprytnie rozwiązali ten dylemat. Z jednej strony pokazywane fakty dobitnie świadczą o przewinieniach Kinga, z drugiej – po każdej takiej scenie następuje przekazanie pałeczki samemu zainteresowanemu, który – stojąc bądź siedząc w pustym ringu – komentuje to, czego mogliśmy się przed chwilą o nim dowiedzieć. To właśnie owo odwracanie kota ogonem stało się specjalnością Kinga w mediach.

don-king-only-in-americaFilm został uhonorowany szeregiem nagród telewizyjnych, w tym Złotym Globem dla Vinga Rhamesa (m.in. „Pulp Fiction”, „Mission: Impossible”, „Undisputed”) jako najlepszego aktora oraz nagrodą Emmy dla Kario Salema za najlepszy scenariusz. Jest to jedna z najciekawszych produkcji telewizyjnych zrealizowanych przez HBO w latach 90. XX wieku. Pomimo niewielkiego budżetu udało się wiernie odtworzyć klimat kilku dekad, na przestrzeni których rozgrywa się akcja. Jako ciekawe dopełnienia filmu Herzfelda polecam Waszej uwadze świetny dokument z 1991 roku „Don King Unauthorized”.


Kategoria: ,
Tagi: , ,
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek6 Gwiazdek7 Gwiazdek8 Gwiazdek9 Gwiazdek10 Gwiazdek
(1 oceny, średnia: 7,00 na 10)
Loading...