Inwazja na USA (1985)

Inwazja na USA pudełkoFilm znany w Polsce także pod tytułem Kraj pod ostrzałem, zrobił na mnie podczas pierwszego seansu piorunujące wrażenie. Jako dzieciak fascynujący się kinem akcji i po szkole przebierający w tytułach w osiedlowej wypożyczalni VHS, nieustannie poszukiwałem swojej gwiazdy kina akcji. Chociaż do dziś nie jestem w stanie jej wskazać, to dzięki temu przez moje ręce przewinęło się mnóstwo wspaniałych produkcji, a wśród nich właśnie Inwazja na USA, z nieśmiertelnym Chuckiem Norrisem w roli głównej.

Historia przedstawiona w filmie, jak na filmy akcji przystało, jest prosta. Szalony terrorysta – Mikhail Rostov (w tej roli niezwykle charyzmatyczny Richard Lynch), postanawia zaprowadzić „nowy ład” w USA. W tym celu z rozmachem organizuje akcję na szeroką skalę, angażując w operację kilkaset osób, których zadaniem ma być wywołanie chaosu u Wuja Sama. Zostają obrane strategiczne cele, dochodzi do ataków terrorystycznych, a mieszkańcy zwracają się przeciwko władzy. Pokrzyżować plany Rostova może tylko jedna osoba – wiodący spokojne życie, były agent CIA – Matt Hunter (Chuck Norris), który już kiedyś miał okazję w imponujący sposób „rozbroić” Rostova.

Kraj pod ostrzałem - Chuck Norris w akcji

Matt Hunter (Chuck Norris) rozbraja terrorystów. Inwazja na USA, reż. Joseph Zito

Matt Hunter

Matt Hunter (Chuck Norris). Ostatnia nadzieja USA w walce z terrorystami.

O ile fabuła nie jest mocną stroną produkcji, o tyle całość rekompensuje naprawdę wartka akcja. Matt Hunter nie przebiera w środkach, założywszy na swoje ramiona dwa pistolety maszynowe uzi, strzela do wrogów, którzy padają jak muchy. Kiedy wkracza do akcji, za każdym razem jest o krok przed terrorystami, niwecząc ich skrupulatnie przygotowany plan podbicia USA. Tam gdzie nie da rady cała Gwardia Narodowa – pojawia się on – Matt Hunter. Podobnie sami terroryści nie patyczkują się z mieszkańcami USA. Mamy tu mnóstwo scen przepełnionych brutalnością – nie szczędzi się nawet kobiet i dzieci, a i sam Rostov za gentleman’a na pewno nie uchodzi. Na uwagę zasługuje także konfrontacja Rostova (Richard Lynch) z handlarzem broni – Mickey (Billy Drago), który będzie miał jeszcze okazję wcielić się w rolę śmiertelnego wroga, postaci granej przez Chucka Norrisa – mowa oczywiście o filmie Oddział Delta 2.

Mikhail Rostov (Richard Lynch)

Mikhail Rostov (Richard Lynch). Śmiertelny wróg Huntera sprzed lat.

Jak już wspomniałem akcja rekompensuje braki/niedociągnięcia fabularne, chociaż to zbyt delikatne stwierdzenie. Wybuchów, demolek w filmie nie brakuje. Nie brakuje też przekleństw. Poniekąd można przyczepić się do tego, że w filmie zabrakło scen w walki wręcz. Pośród całego mnóstwa arsenału broni pojawiającego się w produkcji, byłoby to dla widza miłą odmianą. W końcu, nie ma osoby, która nie podziwiałaby kopniaka z półobrotu wielkiego Chucka. Kolejny zarzut kierowany w stronę produkcji – to niestety słaba muzyka. Ta jak wiemy dodaje zawsze klimatu produkcji, często rozstrzygając o końcowej ocenie. Tutaj tego zabrakło. Jednakże te kolejne braki z pewnością rekompensuje humor. Mowa nie tylko o zabawnych one-linerach, wypowiadanych przez jak zwykle małomównego, ale błyskotliwego Chucka Norrisa (jako Matta Huntera oczywiście), ale także o humorze, czy lepiej parodii jakim stał się przez lata sam film. Trudno bowiem nie zauważyć, że film wyreżyserowany przez Josepha Zito, jest kolejnym obrazem ukazującym w jasnym świetle USA i jej obrońców, jako monopolistów szerzenia powszechnie szanowanych i uznanych wartości, nie szczędząc cienia i mroku wszystkim jej wrogom, którzy „w swojej nieskończonej głupocie i naiwności nie wiedzą, co czynią”. Jednakże niezależnie od tego należy stwierdzić, że Inwazja na USA jako przedstawiciel kina klasy B i popularnych niegdyś VHS’ów, nadal cieszy oko zapewniając widzom przednią zabawę.

Na koniec kilka ciekawostek:

  • Siła pomsty z 1986 r. to kontynuacja przygód Matta Huntera, w którego wcielił się już Michael Dudikoff.
  • Billy Drago, który wcielił się w Mickey’a (handel bronią), jest głównym antagonistą filmu Oddział Delta 2, w którym także główną rolę gra Chuck Norris.
  • Zdjęcia do filmu kręcono w: Miami, Fort Lauderdale, Kendall, Fort Pierce (Floryda, USA), Atlancie, Avondale Estates, College Park (Georgia, USA).

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek6 Gwiazdek7 Gwiazdek8 Gwiazdek9 Gwiazdek10 Gwiazdek
(Brak ocen)
Loading...