Na fali (1991)

Surfing to stan umysłu. Zatracasz się i odnajdujesz na nowo.

Na fali - pudełko filmuTym właśnie, pokrótce, jest surfing dla bohaterów filmu Na fali (Point Break), wyreżyserowanego przez Kathryn Bigelow. Produkcja uważana za najbardziej brutalną w historii zrealizowaną przez kobietę, mimo upływu lat nadal znajduje swoje grono odbiorców na całym świecie. Trudno się temu dziwić. Bowiem zarówno fabuła, zdjęcia, praca kamery, gra aktorska, muzyka, czy wreszcie przepiękne plaże Los Angeles w latach 90-tych, przyciągają widza jak magnes. Ale rzeczywistość jest naprawdę złudna. Na tych samych plażach grasują grupy przestępcze, zaś ochoczo wyglądający ocean, może okazać się pułapką bez wyjścia.

Na fali - nauka surfingu

Na fali (1991). Filozofia Bodhiego (Patrick Swayze).

Fabularnie film prezentuje się całkiem zachęcająco. Główny bohater – młody agent FBI – Johnny Utah (Keanu Reeves) otrzymuje zadanie „rozpracowania” szajki przestępczej, która napada na banki. Współpracuje z nieco bardziej doświadczonym agentem, a przy tym maniakiem rozmaitych fast foodów – agentem Angelo Pappasem (Gary Busey). By rozpoznać tożsamość gangu (podczas napadów jego członkowie przebierają się za prezydentów USA), Utah postanawia przeniknąć do ich grupy, rozpoczynając naukę surfingu.

Na fali - Gary Busey

Na fali (1991). Pappas (Gary Busey) preferuje zdrową żywność.

Jak już wspomniałem na początku, akcja filmu rozgrywa się w Los Angeles, dodajmy „słonecznym”. Okolica kusi rozmaitymi atrakcjami, ale rzeczywistość, którą zastaje Johnny Utah pokazuje, że w mieście aniołów nie jest tak sielankowo. Roi się tu od wszelkiej maści przestępców, którzy tylko szukają okazji, by pogruchotać kości zamiejscowym. Napady na banki, handel bronią i narkotykami, to tylko niektóre z licznych przedsięwzięć, którymi na co dzień zajmują się lokalni gangsterzy. Oczywiście nie brakuje takich, którzy starają się unikać problemów z prawem. Dla obu grup istnieje jednak wspólny mianownik – a jest nim surfing. Warto zwrócić uwagę, że ta dyscyplina sportowa, została w filmie podniesiona do rangi filozofii. To nie tylko sposób na zabicie czasu, ale duchowy przewodnik. O tym jak jest istotny surfing, dla większości z nas – zaledwie sport, można przekonać się obserwując grupę do której należy Bodhi (Patrick Swayze). Wymowne są także „przemówienia” i swego rodzaju mądrości życiowe, które wygłasza przywódca szajki.

Na fali - Patrick Swayze

Na fali (1991). Słynne, zakrapiane imprezy.

Na fali - napad

Na fali (1991). Skok na kasę.

Siłą napędową produkcji bez wątpienia są barwne postacie, a idąc dalej gra aktorska. Mowa tutaj o agencie Johnny Utah i Bodhim. Johnny Utah jest żółtodziobem, któremu nie brak zapału i energii, ale jak się później okaże, brakującemu wrażeń dostarczających porządną dawkę adrenaliny. Utah angażuje się emocjonalnie w to co robi, brakuje mu za to opanowania i dyscypliny. Z czasem zaczyna mieć także liczne rozterki, w związku z zadaniem, które polecono mu wykonać. Jego przeciwieństwem jest Bodhi. To facet, któremu nie brakuje tego, co Kubańczycy nazywają „cojones”. Jednakże w jego przypadku odwaga idzie w parze za opanowaniem. Potrafi oddzielić emocje od pracy, którą wykonuje. Jest też bez wątpienia „autorytetem” i jedynym, słusznym przywódcą w grupie. Obydwaj panowie bardzo szybko znajdują wspólną pasję w surfowaniu. Bodhi opanował tę sztukę do perfekcji. Warto jeszcze wspomnieć o Tyler (Lori Petty). Jest to postać, będąca niejako wbitym klinem, pomiędzy tych dwóch bohaterów. Była dziewczyna Bodhi’ego bardzo szybko zaprzyjaźnia się, a następnie zakochuje się w Johnny’m. Stara się myśleć racjonalnie, nie chce, by niedoświadczony agent FBI dawał się ponieść emocjom.

Na fali z 1991 r. jest filmem, który szczerze rekomenduję. Porządna sensacja, w której nie brakuje ekscytujących skoków ze spadochronem, pościgów, strzelanin i wreszcie surfowania (na desce oczywiście). Niektóre braki czy niedociągnięcia fabularne, zdają się być przyćmione przez porywające postacie. Chwała należy się przede wszystkim nieżyjącemu już Patrickowi Swayze, który zagrał chyba najlepszą rolę w całej swojej aktorskiej karierze. Na koniec dodam jeszcze, że film doczekał się remake’u w 2015, chyba zupełnie niepotrzebnego…


1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek6 Gwiazdek7 Gwiazdek8 Gwiazdek9 Gwiazdek10 Gwiazdek
(1 oceny, średnia: 8,00 na 10)
Loading...