Siła magnum (1973)

Siła magnum - okładkaInspektor Harry Callahan (Clint Eastwood) znowu w akcji. Po ostatnim zadaniu policjant znany kolegom po fachu jako „Brudny” zostaje odsunięty w cień. Kiedy jednak w San Francisco dochodzi do serii niewyjaśnionych morderstw, w których śmierć ponoszą czołowi gangsterzy, w śledztwo zostaje zaangażowany właśnie Harry Callahan, słynący przede wszystkim ze skuteczności w egzekwowaniu prawa. Nie wie jednak, że tym razem będzie musiał stawić czoła funkcjonariuszom… z drogówki.

Siła magnum z 1973 r. można uznać za niezwykle udany sequel przygód niezdartego inspektora Callahana. Clint Eastwood zagrał i stworzył postać kultową – nieskorumpowanego i bezwzględnego gliniarza, walczącego z przestępczością zorganizowaną. W kolejnej odsłonie twórcy postanowili jeszcze bardziej przybliżyć widzom sylwetkę bohatera, a konkretyzując – chcieli przedstawić go jako postać, która ma swoje granice moralne i która, wbrew oczekiwaniom niektórych, nie wyznaje zasady – cel uświęca środki. Fabularnie film prezentuje się na wysokim poziomie. Nie mamy do czynienia z odgrzewanym kotletem, powielaniem utartych i w konsekwencji nudnych schematów. Zaprezentowany koncept naprawdę może imponować, tym bardziej w połączeniu z bardzo dobrą grą aktorską. W tym ostatnim aspekcie mowa nie tylko o C. Eastwoodzie, ale także o aktorach drugoplanowych – Mitch Ryan, który wcielił się w rolę policjanta, a jednocześnie przyjaciela Harry’ego Callahana, czy David Soul – bliżej znany niektórym jako odtwórca roli „Hutcha” z serialu Starsky & Hutch. Z kolei Hal Holbrook (jako porucznik Briggs) – na dobre wpisał się do historii jako „wzorowy przełożony, potrafiący docenić swoich podwładnych„.Siła magnum - porucznik Briggs

Kolejna część przygód inspektora Callahana to produkcja, której fabuła nie jest jedyną mocną stroną. Na podziw zasługuje świetne kadrowanie i „żywa” kamera, które pomimo upływu lat sprawiają, że pościgi potrafią wgnieść widza w fotel, zaś sama akcja zdaję się być przez to bardzo realistyczna i bliska odbiorcom.

Siła magnum - młodzi i gniewniNa całe szczęście z niektórych pomysłów twórcy nie zrezygnowali. Po raz kolejny akcja filmu toczy się w San Francisco, mamy tu prawdziwą aglomerację, w której kwitnie przestępczość zorganizowana, a w której policja próbuje – bez skutków, prowadzić wojnę z tutejszym „podziemiem”. W produkcji nie mogło zatem zabraknąć brutalności, zabawnych i dobitnych dialogów – do których już wcześniej nas przyzwyczajono, a także licznych nawiązań do problemów, które faktycznie targały miastem. W końcu zachowanie antagonistów, jest wyrazem niezadowolenia społeczeństwa z rezultatów policji w realizacji jej podstawowych obowiązków – którymi zgodnie z dewizą są – „służba i ochrona”.Siła magnum - San FranciscoNa koniec dodać należy, że twórcy stworzyli nader interesujący profil bohaterów, który budzi skrajne emocje. Z jednej strony, mamy inspektora Callahana, dobrze znanego z filmu Brudny Harry. Człowieka, który wykonuje z powodzeniem najtrudniejsze zadanie, nie waha się używać broni, a ponadto budzi respekt i postrach wśród lokalnych rzezimieszków. Z drugiej strony mamy grupkę policjantów z drogówki – świetnie wyszkolonych, którzy na własną rękę wymierzają sprawiedliwość, a których praca jest bez wątpienia efektywna. Nie mają oni żadnych zahamowań moralnych, ale bądź co bądź są w stanie wymierzyć sprawiedliwość tam, gdzie nie sięga ręka sądownictwa. Wreszcie gdzieś z boku mamy usytuowane osobistości miasta – a właściwie jego podziemia, którym nie po drodze z prawem, a którzy jak na ironię, zmienili rolę (niechcący), z napastników na ofiary.

Siła magnum - Sutener

Dla mnie Siła magnum z 1973 r. do dziś pozostaje filmem prawdziwie kultowym, wzorem amerykańskich, sensacyjnych produkcji filmowych z lat 70-tych. Twórcy wyeksploatowali potencjał, jaki niósł scenariusz serwując świetny, klimatyczny film, co więcej będący udanym sequelem w stosunku do poprzednika – Brudny Harry. Przy tym po raz kolejny zahaczyli o prawdziwe problemy społeczeństwa San Francisco – tym razem związane z przestępczością zorganizowaną i niewydajną pracą służb porządkowych tego okresu.


1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek6 Gwiazdek7 Gwiazdek8 Gwiazdek9 Gwiazdek10 Gwiazdek
(2 oceny, średnia: 9,00 na 10)
Loading...