Ucieczka na Atenę (1979)

Okładka filmu "Ucieczka na Atenę" (1979) II wojna światowa, jako największy konflikt zbrojny XX wieku, pomimo panującej do dziś krytyki, zaoferowała społeczeństwu co najmniej jeden pozytywny aspekt – co prawda jest to aspekt kulturowy, nie rekompensujący w żadnym stopniu poniesionych strat, w tym także mnóstwa ofiar, ale jego przemilczenie stanowiłoby z naszej strony przejaw nieobiektywności w ocenie tego wydarzenia. Aspektem, o którym mowa jest bez wątpienia „kino wojenne” z elementami humorystycznymi, na które składają się tak znane tytuły jak: Bitwa o Midway (1976), Tylko dla orłów (1968), Działa Navarony (1961), czy Wielka ucieczka (1963).

Bez wątpienia w temacie kina wojennego prym wiodą Amerykanie. Jednakże ich kino wojenne przede wszystkim od dawna nastawione było na komercję, a więc trzeba mówić tu o tendencyjności, gloryfikowaniu bohaterów, co więcej często o filmach ze sporą dawką humoru i ukazaniem wydarzeń znacznie odbiegających od realiów. Cóż, pomimo specyfiki kina, trudno oderwać się od telewizora oglądając ponowne emisje wspomnianych tytułów filmowych, w których nie brakuje akcji, barwnych postaci, dobrej muzyki, ale przede wszystkim właśnie sporej dawki humoru. Biorąc pod uwagę właśnie ten ostatni aspekt, należałoby wspomnieć o jeszcze jednej, bardzo ważnej produkcji. Co prawda nie amerykańskiej – tylko brytyjskiej, która pomimo tego nie odbiega od amerykańskiej konwencji. Na marginesie warto wspomnieć, że większość tego typu produkcji powstała we współpracy amerykańsko-brytyjskiej. Produkcja, o której mowa to Ucieczka na Atenę z 1979 r. i właśnie o niej postaram się nieco powiedzieć.

Powers i Gould "Ucieczka na Atenę" (1979)

Grecki klimat

Akcja filmu Ucieczka na Atenę rozgrywa się w 1944 r. Największy konflikt XX wieku zdaje się, że powoli dobiega końca. Twórcy produkcji nie zabierają nas jednak w miejsca kluczowych bitew dla tego konfliktu. Mamy natomiast okazję podziwiać greckie wysepki, w których sytuacja zdaje się być ustabilizowana. Miejscem wydarzeń, jest właśnie jedna z takich wysepek, gdzie Niemcy założyli obóz jeniecki. Tu więźniowie pracują przy wykopaliskach. Prace nadzorowane są przez Niemców. Główne skrzypce gra tutaj komendant obozu – major Otto Hecht (Roger Moore). Jest on kolekcjonerem dzieł sztuki, marzy mu się zgromadzenie pokaźniej kolekcji antyków. Tymczasem do obozu trafiają Amerykanie z zestrzelonego samolotu – Dottie Del Mar (Stefanie Powers) – pływaczka, oraz komik występujący w kabaretach – Charlie Dane (Elliott Gould). Szybko nawiązują kontakt z pozostałymi, przetrzymywanymi tu jeńcami – m.in. profesorem Blade’m (David Niven), Nat Judson (Richard Rountree) oraz Bruno Rotelli (Sonny Bono).

Major Hecht "Ucieczka na Atenę" (1979)

Oprócz obozu jenieckiego na wysepce znajduje się także piękne miasteczko. To tutaj naprawdę kwitnie życie. Największym zainteresowaniem cieszy się dom publiczny, do którego szczególnie często zaglądają niemieccy mundurowi, nie mając przy tym pojęcia, że mieści się tutaj tajna radiostacja współpracująca z aliantami. Jej obsługą zajmuje się rodowity Grek – Zeno (Telly Savalas) oraz jego piękna znajoma – Eleana (Claudia Cardinale).

Kino rozrywkowe ?

Pomimo licznych nawiązań do okresu II wojny światowej, film z przymrużeniem oka odnosi się do tego konfliktu zbrojnego. Przede wszystkim świadczy o tym naprawdę duża dawka humoru. Życie w obozie jenieckim, rozwiązłość wojskowych, charyzmatyczna postać majora Hechta oraz wreszcie samo zakończenie są tego doskonałym przykładem. Nie wolno zapomnieć o „starej gwardii” aktorów. Roger Moore, Telly Savalas, Claudia Cardinale, to nietuzinkowi aktorzy, jednocześnie wszechstronni.

Obsada "Ucieczka na Atenę" (1979)

Podsumowanie

Ucieczka na Ateny z 1979 r. to chyba jeden z najbardziej humorystycznych filmów kina wojennego II wojny światowej. Nie sposób nie zwrócić uwagi na niemalże zatarte granice konwencji – film bardziej oscyluje wokół komedii. Bez wątpienia atutem produkcji – chyba największym jest pokaźna obsada aktorska. Postacie są nietypowe, charyzmatyczne. Muzyka dopełnia całości, tak jak taniec Zorby, w jednej ze scen, wykonywany przez Zeno.

Telly Savalas "Ucieczka na Atenę" (1979)

Ocena: 8+/10

Kadry z filmu „Ucieczka na Atenę” (1979). Produkcja: Lew Grade ITC Entertainment

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek6 Gwiazdek7 Gwiazdek8 Gwiazdek9 Gwiazdek10 Gwiazdek
(1 oceny, średnia: 8,00 na 10)
Loading...