Ziemia poza prawem (1987)

Czy istnieje przepis na udany film? Intrygująca fabuła? Mocna obsada? A może świetnie skomponowana muzyka? Jedno jest pewne. Peter Werner z pewnością zalicza się do grona tych osób, które znają składniki potrzebne do przyrządzenia smakowitego dania jakim jest dobry film.

ziemia-poza-prawem-bohaterowie

Ziemia poza prawem (1987). Reżyseria: Peter Werner; Scenariusz: Dick Wolf.

Ziemia poza prawem (ang. No Man’s Land) przenosi nas do Los Angeles w sam środek lat 80-tych ubiegłego wieku. Młody policjant Benjy Taylor (D.B. Sweeney) otrzymuje od przełożonych zadanie przeniknięcia do świetnie zorganizowanej grupy przestępczej pałającej się kradzieżą aut tylko jednej marki (nie powiem której :). Jednak jak się później okazuje jego przełożonych bardziej niż nielegalny proceder interesuje postać Teda Varricka (Charlie Sheen) i jego rola w toczącej się sprawie o morderstwo. Ten wpływowy, młody i majętny człowiek, wprowadza działającego incognito glinę w niebezpieczny świat przestępczego podziemia, z którego, jak się niebawem obydwaj przekonają, nie tak łatwo się wydostać.

D. B. Sweeney - Benjy Taylor

D. B. Sweeney – jako policjant rozpracowujący grupę przestępczą.

Sztampowa, to bez wątpienia jedno z ważniejszych określeń na fabułę tego filmu. W końcu motyw policjanta, działającego incognito w organizacji przestępczej jest wszelkiej maści widzom dobrze znany. Jeśli dodamy do tego zakazaną miłość i rozterki głównego bohatera spowodowane prowadzeniem podwójnego życia, to już wiemy że pozornie proste zadanie stojące przed młodym gliną, odciśnie piętno na nim samym. Pomimo tego, że fabuła stanowi najważniejszy element filmu, nie można pominąć pozostałych. Skupmy się chociaż na muzyce. Tutaj mamy przecież do czynienia z prawdziwym geniuszem i wirtuozem, a był nim Basil Poledouris. Kompozytor znany ze skomponowania ścieżek dźwiękowych, do takich filmów jak: Conan Niszczyciel (1984), Czerwony Świt (1984), RoboCop (1987) czy Polowanie na Czerwony Październik (1990) i tutaj spisał się znakomicie z powierzonego mu zadania. Muzyka z gatunku synth wave wprowadza atmosferę niepokoju, tajemniczości i dramatu jednocześnie. Innym elementem o którym z pewnością należy wspomnieć jest obsada aktorska, która krótko mówiąc jest po prostu mocna. W produkcji wystąpiły się tak znane osoby jak Charlie Sheen, przedstawiciel wpływowego amerykańskiego klanu aktorskiego, który zresztą trzy lata później zagra w filmie o bardzo zbliżonej tematyce. Znaczącą rolę zagrał także Randy Quaid – kojarzony przede wszystkim z serią filmów W krzywym zwierciadle…, Bill Duke także się pojawił – kojarzony przez wielu jako sierżant „Mac” Eliot z jedynej i słusznej wersji Predatora. Nie wolno zapomnieć o głównym bohaterze – wcielił się w niego Daniel Bernard Sweeney, który chociaż nie ma tak imponującego dorobku aktorskiego jak Ci wcześniej wymienieni, to i tak potrafi na małym ekranie skutecznie przyciągnąć uwagę widza. No i na koniec warto wspomnieć również o tym, że młodziutki Brad Pitt – jako kelner, miał w tym filmie swoje 5 minut.

ziemia-poza-prawem-impreza

Przyjęcia, które nie odbyłyby się bez pań do towarzystwa, alkoholu i znacznie mocniejszych używek.

ziemia-poza-prawem-ucieczka

Efektowne pościgi to niewątpliwie ogromne atuty tej produkcji.

Są też strzelaniny i dylematy związane z podjęciem właściwego wyboru, w końcu to film rodem z lat 80-tych.

Czy warto sięgnąć po film Ziemia poza prawem? Moim zdaniem jak najbardziej tak. Pomimo tego, że twórcy zdecydowali się na oklepany do bólu w kinematografii temat poszukiwania i ścigania sprawcy morderstwa – stanowiący oś fabuły tego dramatu kryminalnego, a który dopełniają także dobrze wszystkim znane romanse i rozterki życiowe głównego bohatera (utarte schematy), to jest kilka powodów dla których naprawdę warto zdecydować się na seans. Cała historia została naprawdę dobrze zrealizowana. Sztampowy scenariusz praktycznie schodzi na dalszy plan, kiedy widz może raczyć się efektownymi pościgami – a wierzcie mi na słowo jest ich niemało, świetną muzyką, dobrą grą aktorską, czy wreszcie samym stylem życia bogatych elit miasta aniołów w połowie lat 80-tych ubiegłego wieku.

 


1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek6 Gwiazdek7 Gwiazdek8 Gwiazdek9 Gwiazdek10 Gwiazdek
(3 oceny, średnia: 7,33 na 10)
Loading...