GTA III – fenomen na rynku gier

Gta 3 plakatPo dłuższej przerwie od pisania – i nie tylko, postanowiłem wrócić, a posilony kofeiną – i nie tylko, napisać co nieco na stronie głównej, urozmaicając materiały znajdujące się w sekcji – Gry. Wybór padł na dość wdzięczny tytuł, znany chyba przede wszystkim nieco starszym graczom – mowa o Grand Theft Auto 3. Nie bez powodu postanowiłem odnieść się do wielkiego złodzieja samochodów z numerkiem 3-im, który to otwierał uniwersum 3D i wprowadził serię, ale i przedsiębiorstwo Rockstar na szerokie wody. Dla mnie zaś była to pierwsza odsłona, do której cyklicznie – co roku wracam – i to nie tylko z sentymentu.

Podstawowe informacje

Grand Theft Auto 3 – jest czwartą odsłoną popularnej serii. Gra została wydana na komputery osobiste i konsole – Playstation 2 oraz Xbox. Swoją premierę miała w 2001 r. Uznawana jest za wyjątkową część serii. Twórcy postanowili przenieść gracza do 3-wymiarowego świata, w którym wiernie i pieczołowicie odwzorowano modele samochodów. Dodatkowo misje są zróżnicowane – mowa o poziomie trudności, udostępniono cut-scenki i ciekawe dialogi. Co więcej pojawiły się stacje radiowe, serwujące rozmaite gatunki muzyczne.

Fabuła gry

Jeśli chcemy dokonać oceny, którejkolwiek z odsłon serii Grand Theft Auto, należy mieć na uwadze fakt, że fabuła w produkcie Rockstara stanowi największy atut gry. W czwartej odsłonie – oznaczonej numerkiem 3, jako gracz mamy możliwość pokierowania „niemową”, której imię i nazwisko poznamy dopiero w dalszych odsłonach serii. Nasz bezimienny bohater został wystawiony przez swoją wspólniczkę podczas napadu na bank. Ranny, dostaje się w łapska policji. Na szczęście podczas eskortowania bohatera policyjnym wozem, dochodzi do zamachu, w wyniku którego zostaje poważnie uszkodzona konstrukcja mostu – Callahan Bridge, policjanci zostają ranni, zaś głównemu bohaterowi udaje się zbiec. W tym momencie rozpoczyna się gra.

Bohater GTA 3

Claude Speed – główny bohater gry.

Podobnie jak w poprzednich odsłonach serii Grand Theft Auto, zadaniem gracza jest wykonywanie misji – głównych i pobocznych, za które otrzymuje się pieniądze, niezbędne do zakupu broni czy innych dodatków. Misje są zróżnicowane – mowa oczywiście o poziomie trudności, początkowe nie powinny sprawiać problemów, z czasem jednak zaczynają się schody i gra nerwów. Podczas misji dostępne są cut-scenki, w których poznajemy naszych zleceniodawców i nie tylko. Poprzez wykonywanie kolejnych zadań główny bohater nawiązuje ciekawe znajomości, awansuje w strukturach przestępczych i na własnej skórze doświadcza życiowej przewrotności.

Przestępczość zorganizowana

Struktura przestępcza w grze, przypomina te znane z takich filmów jak Ojciec chrzestny, Chłopcy z ferajny czy Człowiek z blizną. Nie są to tylko domysły graczy, bowiem sami twórcy oficjalnie przyznali się do recypowania pomysłów, właśnie ze wspomnianych tytułów. W czwartej odsłonie serii mamy możliwość zapoznania się z mafią: włoską czy kolumbijską, swoje terytorium mają także Jamajczycy. Nie wolno zapomnieć o lokalnych gangach – z blokowiska, często ksenofobicznych – o czym można się przekonać podczas rozgrywki.

Rezydencja kolumbijczycy

Rezydencja należąca do kartelu kolumbijskiego.

Muzyka

Moim zdaniem jest to najważniejszy i najsilniejszy – zaraz po fabule, argument za tym, by zagrać w czwartą odsłonę serii. 9 stacji radiowych – z których każda serwuje inny gatunek muzyczny. Począwszy od disco, electro i new wave, a skończywszy na rap, reggae i rock. Kawałki są naprawdę interesujące i łatwo wpadają w ucho. Warto też odnotować charyzmatycznych prowadzących, którzy nie przebierają w słowach, posługując się ciętym językiem, niechlubnymi aluzjami, co więcej nie pałający do swojej „konkurencji” entuzjazmem.

Grafika i inne dodatki

W grze po raz pierwszy twórcy stworzyli 3-wymiarowe środowisko, w którym elementy bliższe są bardziej szczegółowe, a analogicznie dalsze – mniej. Ponadto po raz pierwszy gracz ma możliwość obserwowania bohatera – zza pleców, ale ostatecznie nie zrezygnowano z widoku – z lotu ptaka. Zadbano o detale, co widać w odwzorowaniu postaci, pojazdów czy innych elementów środowiska.

Do dyspozycji gracza zostały oddane różne modele broni, dostępne w sklepach z bronią po różnej cenie. Począwszy od kija baseballowego, na wyrzutni rakiet kończąc. Broń można także znaleźć w różnych, „ukrytych” miejscach.

Podsumowanie

Czwarta odsłona serii Grand Theft Auto, to naprawdę solidna i godna polecenia gra. Zaś jej twórcy, to stanowią wzorcowy przykład ludzi, którzy zaczynając od zera, doszli do grubych miliardów. Trudno im tego odmówić, biorąc pod uwagę wkład jaki wnieśli nie tylko w serię, ale i w przemysł gier komputerowych. Każda kolejna odsłona serii Grand Theft Auto, stanowi „nowe” dzieło, stworzone na podstawie „innych” inspiracji. Czyni to całą serię niezwykle ciekawą dla przeciętnego gracza.

Tymczasem Grand Theft Auto 3 jako pierwsze wciągnęło gracza w trójwymiarowy świat. Obok naprawdę dobrej fabuły, przyjemnej dla ucha muzyki, interesujących i często zabawnych dialogów, wygłaszanych przez charyzmatyczne postacie, w które wcielili się hollywoodzcy aktorzy z górnej półki: Frank Vincent, Michael Madsen, Kyle MacLachlan, Robert Loggia, Debi Mazar czy Joe Pantoliano, nie wolno zapomnieć o kontrowersjach, jakie wywołuje w zasadzie każda odsłona serii.


Kategoria:
Tagi: , , ,
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek6 Gwiazdek7 Gwiazdek8 Gwiazdek9 Gwiazdek10 Gwiazdek
(2 oceny, średnia: 8,50 na 10)
Loading...