Monopoly – handel nieruchomościami na wyciągnięcie ręki

Któż z nas nie kojarzy tytułu Monopoly. Była to jedna z najbardziej popularnych gier planszowych i pomimo tego, że seria doczekała się również przeniesienia na komputerowe realia, to i tak właśnie ta tradycyjna wersja, pozostanie w pamięci większości graczy.

Monopoly gra

Źródło grafiki: Amazon.co.uk

Historia gry sięga do czasu Wielkiego kryzysu, czyli krachu na nowojorskiej giełdzie w 1927 r. Wówczas to Elizabeth Magie – amerykańska projektantka gier, zainspirowana ekonomiczno-filozoficznym nurtem georgizmu postanowiła stworzyć grę planszową znaną jako The Landlord’s Game (nazwa nawiązująca do własności nieruchomości), będącą prekursorem współczesnego Monopoly.

Monopoly – to gra planszowa odnosząca się do handlu nieruchomościami. Na odległość wyczuwa się tutaj wspomniany wcześniej georgizm – znowu nie tak popularny w Polsce, nurt filozofii ekonomicznej, w którego centrum znajduje się własność nieruchomości i takie tematy jak podatek katastralny – który znajduje tutaj swoje uzasadnienie.

Tytuł ten przeznaczony jest dla 2-6 graczy. Rozgrywka zaczyna się od pola Start, po czym biorący udział w grze okrążają specyficzną planszę. Gracze mają możliwość kupowania/sprzedawania nieruchomości, budowania domów i hoteli. Podstawowym zadaniem w grze jest zarabianie pieniędzy, głównie poprzez czynsz pobierany za wejście innych graczy na nasze nieruchomości, ale gotówka spływa także za każdorazowe okrążenie planszy – a konkretnie, przez ponowne przekroczenie pola Start. Oczywiście nie sposób tutaj wszystkiego przewidzieć, wszelkie inwestycje i dokonywane transakcje związane są z ryzykiem, podobnie zresztą jak gra na prawdziwej giełdzie.

Klasyczna gra Monopoly cechuje się między innymi starannością w wykonaniu. Do dyspozycji graczy zostały oddane pionki, banknoty, kostki, specjalne karty oraz figurki przedstawiające budynki (domy i hotele). Oczywiście do tego wszystkiego zawsze dołączona jest instrukcja, chociaż jak w przypadku każdej gry zwycięża z reguły intuicja :). Na marginesie warto wspomnieć, że za produkcję gry odpowiada jedna z największych na świecie spółek zorientowanych na rynek gier i zabawek – firma Hasbro.

W moim odczuciu gra Monopoly jest jedną z najlepszych gier planszowych, w jakie miałem okazję zagrać. Nie pamiętam, by kiedykolwiek zaistniał problem znalezienia chętnych do gry, a rozgrywka potrafiła naprawdę wciągnąć. Poza tym, oryginalna wersja została dobrze wykonana, w szczególności mam na myśli figurki i banknoty. Natomiast trudno znaleźć jakiekolwiek wady w Monopoly.


Kategoria:
Tagi: , , ,
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek6 Gwiazdek7 Gwiazdek8 Gwiazdek9 Gwiazdek10 Gwiazdek
(Brak ocen)
Loading...