Alan Parsons Project – Ammonia Avenue

Ammonia Avenue jest siódmym, studyjnym albumem grupy Alan Parsons Project. Zespół założony został przez Alana Parsonsa i Erica Woolfsona w 1975 r. , a wspomniany album jest tym, który najbardziej charakteryzuje grupę.

Ammonia Avenue - okładka płyty

Oceniając ten album należałoby stwierdzić, że jest „bardzo nierówny”. Otwiera go utwór Prime Time – świetna piosenka w nieco mrocznych klimatach. Przypomina to trochę znany ze wcześniejszego albumu – Eye In The Sky. Już tutaj słychać, że teksty zespołu potrafią wspaniale komponować się z instrumentami muzycznymi. Do tego należy dodać dynamiczny refren i niezapomniane partie na gitarze elektrycznej.

Kolejny utwór Let Me Go Home – niestety rozczarowuje. Zachowany bardziej w klimatach psychodelicznego rocka, ze znacznie ostrzejszymi partiami, niestety nudzi. Dalej nie jest wcale lepiej. One Good Reason przywołuje na myśl zespół Genesis z początków kariery jej członków – tak, kiedy w zespole partycypował jeszcze Peter Gabriel. Prosty tekst i linia melodyczna w ten sposób, można krótko podsumować ten kawałek.

Na płycie znaleźć można jednak kilka prawdziwych perełek. Sytuację ratuje kultowy już Don’t Answer Me, będący znakiem rozpoznawczym zespołu. Rarytasem jest tutaj wideo, na którym przedstawione zostały fikcyjne postacie komiksu – The Adventures of Nick and Sugar. Wyobraźmy sobie lata 30-te, faceta w prochowcu, gangstera, piękną kobietę w opałach oraz klimaty wschodniego wybrzeża. Jest to prosta, ale zachwycająca historia, do tego świetnie opowiedziana, zaś sam utwór – nie do podrobienia.

Na koniec warto zwrócić uwagę na dwa utwory. Są to kolejno: You Don’t Believe oraz instrumentalny Pipeline. Ten pierwszy charakteryzuje się ciekawym tekstem, zaś sam utwór przedstawiony został w poważnym klimacie. Z czasem jednak tempo staje się coraz bardziej energiczne. Zarówno wokal jak i partie instrumentalne przypominają nieco „syntezatorowe klimaty”, może nawet zahaczając o wczesny cyberpunk. Z kolei Pipeline stanowi popis wirtuozerii, jest to przemyślany, oryginalny i miły dla ucha utwór, będący wyrazem wspaniale zrealizowanego konceptu.

Zabierając się za album Ammonia Avenue należy mieć na względzie przesłanie, które chcą skierować wobec potencjalnego odbiorcy panowie z Alan Parsons Project. Motywem przewodnim jest tutaj „komunikacja społeczna”, a dokładnie jej zaburzenia. Zbyt wiele problemów sami próbujemy udźwignąć, nie dzieląc się tym z innymi. A przecież łatwiej jest znosić trudy życia, dzieląc się chociażby wiedzą o nich z innymi. O tym chcą nas poinformować panowie z zespołu, radząc przy tym zmianę kierunku naszego nastawienia do życia w społeczeństwie.

 

 


1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek6 Gwiazdek7 Gwiazdek8 Gwiazdek9 Gwiazdek10 Gwiazdek
(1 oceny, średnia: 8,00 na 10)
Loading...