Gliniarz i prokurator (1987-1992)

Gliniarz i prokurator okładkaSeriale kryminalne lat 80-tych i 90-tych XX wieku darzę szczególnym sentymentem. Trudno przejść obok takich produkcji jak: Policjanci z Miami, Żar Tropików, czy Magnum. Piękne kobiety, hawajskie koszule, sportowe samochody z górnej półki, wreszcie nietuzinkowe zagadki do rozwiązania. Tak pokrótce można scharakteryzować produkcje z tamtego okresu.

Gliniarz i prokurator emitowany był w USA w latach (1987-1992). Odbywało się to głównie za sprawą telewizji CBS, która w tym okresie miało swego rodzaju „monopol” na seriale kryminalne i nie tylko, w Stanach Zjednoczonych. W Polsce początkowo emitowany był TVP1. Miało to miejsce na przełomie lat 80-tych i 90-tych XX wieku. Później serial można było obejrzeć na Polsacie, z czasem jednak powrócił do Telewizji Polskiej (TVP2). Stosunkowo niedawno prawa do emisji nabyły także (TV4, TV Puls, Puls 2). W sumie powstało 106 odcinków (5 sezonów). Co więcej, na kanwie serialu został stworzony spin-off pod tytułem Diagnoza morderstwo.

Gliniarz i prokurator, McCabeRozwiązywanie kryminalnych zagadek to główne zadanie duetu, który stanowią prokurator okręgowy – Jason Lochinvar McCabe (William Conrad) oraz lokalny glina Jake Styles (Joe Penny). W skład zespołu, chociaż bez wątpienia mniej oficjalnie, wchodzą także Derek Mitchell (Alan Campbell) – pełniący funkcję zastępcy prokuratora okręgowego, oraz leniwym buldogu, który znajduje się pod opieką McCabe, a który stanowi nieodłączny atrybut całej produkcji. Akcja serialu początkowo rozgrywa się w słonecznej Kalifornii. Owiane złą sławą Los Angeles swego czasu stanowiło prawdziwy raj dla przestępczości zorganizowanej. Z czasem bohaterowie udają się na Hawaje, by tam zaprowadzić porządek. Później akcja z powrotem przenosi się Kalifornii. Pomiędzy McCabe’em, a Styles’em często dochodzi do konfliktów. W dużym stopniu jest to spowodowane różnicą pokolenia oraz charakterów. Jake Styles jest raczej wyluzowany – często za bardzo. Nie stroni od kobiet i dobrych trunków, chociaż jest to w głównej mierze podyktowane wykonywaniem przez niego zadań. Całkowicie odmiennie zaprezentowana została postać Jason’a McCabe’a. To człowiek, którego głównym atutem jest doświadczenie. Praca w zawodzie, a także zdobywana przez lata reputacja sprawiają, że jest on swego rodzaju „kapitanem zespołu”.

Gliniarz i prokurator, retroSerial ma dość specyficzny klimat. Twórcom zależało nie tylko na tym, by akcja grała pierwsze skrzypce. Wbrew pozorom nie ma tutaj mnóstwa bijatyk i strzelanin, które stanowiły nieodłączny element takich produkcji, jak przykładowo Policjanci z Miami. Sprawy z którymi musi się zmagać zespół są zróżnicowane, co bez wątpienia stanowi atut produkcji. Gra aktorska także prezentuje się na najwyższym poziomie. Duet Conrad-Penny bryluje na małym ekranie. Nie brakuje tutaj humoru. Krótko mówiąc amerykańskie lata 80-te w najlepszym wydaniu.

Gliniarz i prokurator (Jake and the Fatman) bez wahania polecam. To świetna produkcja, której seansu żadna osoba, w szczególności lubująca się w tematach kryminalnych, nie powinna pominąć.

Ocena: 9/10

Kadry z serialu „Gliniarz i prokurator”

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek6 Gwiazdek7 Gwiazdek8 Gwiazdek9 Gwiazdek10 Gwiazdek
(Brak ocen)
Loading...