Podróż z Kingiem do lepszych czasów

Choć nie jest to jeszcze klasyk (choć z czasem na pewno się nim stanie), chciałabym Wam dzisiaj zaproponować obejrzenie świetnego serialu udostępnionego przez platformę Hulu pt. 22.11.63. Jest to telewizyjna adaptacja bestselleru Stephena Kinga, opowiadająca o przygodach podróżnika w czasie, który z roku 2011 przenosi się do 1958, a celem jego podróży jest powstrzymanie Lee Harveya Oswalda przed zabiciem prezydenta Kennedy’ego. Jestem pewna, że podobnie jak mnie, wszystkich innych czytelników Retro.net.pl bardziej niż zagmatwana intryga, wciągnie klimat wiejący z przeszłości. Jeśli lubicie retro klimaty, to jest to serial dla was. Mamy do czynienia wręcz z esencją słowa retro, zwłaszcza gdy wraz z głównym bohaterem poznajemy realia świata odległego od jego czasów o pięć dekad.

22-11-63Nim przybysz z przyszłości, trzydziestokilkuletni Jake Epping (James Franco), który w roku 2011 zajmował się uczeniem licealistów angielskiego, doczeka do wydarzeń, które miały wstrząsnąć historią i nim poczuje na sobie odpowiedzialność za życie najpotężniejszego człowieka na świecie, będzie miał bardzo dużo czasu by ponapawać się tym, że znajduje się w epoce, w której Ameryka była w rozkwicie i miała wielkie nadzieje na przyszłość. Ten optymizm jest obecny w każdym prezentowanym w serialu detalu. By to lepiej zrozumieć, spróbujcie wyobrazić sobie sceny z Powrotu do przyszłości, gdy nasz narwany bohater orientuje się, że jest w czasach, gdy jego rodzice chodzili jeszcze do liceum. Wiem, że to ulubione momenty wielu wiernych widzów kultowej trylogii, którym z pewnością spodoba się to, że serial (i książka Kinga) doskonale powielają efekt retro.

Jake Epping jest naprawdę dobrym przewodnikiem po tym świecie, gdyż dzięki umiłowaniu literatury pięknej, posiada wyjątkowy zmysł obserwacji. Ważne jest też jego poczucie misji, które każe mu dobrze się przygotować do wyeliminowania Lee Harveya Oswalda (Daniel Webber), dzięki czemu odbywa on liczne podróże, pokazujące nam pełen przekrój społeczny USA z przełomu lat 50-tych i 60-tych. Mamy oczywiście wielkomiejskie Dallas, po którym, szerokimi i pustymi jeszcze ulicami, mkną piękne samochody w soczystych kolorach, dziś warte setki tysięcy dolarów. Bardziej jednak ciekawią małe miasteczka, w których mieszkają poczciwi i zżyci ze sobą obywatele. To w nich naprawdę zakochuje się Epping, który na każdym kroku zdaje sobie sprawę, że woli te czasy, niż nowoczesność z całym postępem technologicznym, lecz bez bliskich więzi.

22-11-63-dallasAspektami przeszłości, za które naprawdę każdy retromaniak może pokochać zarówno serial jak i znakomitą powieść, są męskie i damskie stroje oraz posiłki. Jest to widoczne szczególnie na początku, gdy zmysły naszego bacznego obserwatora są wręcz porażone mocą nowych bodźców. Mężczyźni z przeszłości, którzy nie wyobrażają sobie wyjścia z domu bez krawata, wyprasowanej koszuli i spodni z kantem tak ostrym, że można się nim golić. Kobiety, noszące sukienki stosowne do swojego wieku, zachwycające elegancją, skromnością i umiejętnością doboru tkaniny i kroju do figury. Wreszcie jedzenie, które nie jest tylko przerobioną chemicznie, zapakowaną w plastik papką, a prawdziwą strawą do ciała i duszy. Pamiętajmy, że to epoka, w której nie znano jeszcze zagrożeń wynikających z dużej zawartości cholesterolu we krwi, hormonów w nabiale czy z picia alkoholu. Dlatego też wszyscy tu z radością zajadają hamburgery, zagryzają je frytkami i popijają koktajlami mlecznymi (młodsi) lub piwem (starsi). Do tego oczywiście dochodzi wszechobecny dymek z papierosów i mamy dopełnienie nostalgicznej podróży w przeszłość, o której z pewnością każdemu z widzów zdarzyło się nie raz zamarzyć.

Oczywiście, ten świat także ma wiele wad, w końcu żyje w nim Lee Harvey Oswald, sfrustrowany wykwit tamtych czasów. Dobre maniery i radosny uśmiech sąsiadów podlewających w wiosenny dzień trawniki, nie są też w stanie zatuszować powszechnej przemocy domowej czy segregacji rasowej. Pomimo tego, że zbrodnia i mrok czają się tu za każdym rogiem (szczególnie gdy przeszłość broni się przed Eppingiem, który chce ją zmienić), można z zadziwieniem odkryć, że nie tylko my, widzowie spoza Ameryki, ale i sami Amerykanie, którzy stworzyli ten i wiele podobnych seriali oraz filmów, uważają, że to właśnie w tamtych czasach ich kraj był najbardziej sobą. To jest ta mityczna Ameryka, ten piękny sen, do którego po dziś dzień wzdycha cały świat.

Autorka prowadzi bloga www.szczere-recenzje.pl


1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek6 Gwiazdek7 Gwiazdek8 Gwiazdek9 Gwiazdek10 Gwiazdek
(2 oceny, średnia: 9,50 na 10)
Loading...