Top 10 utworów świątecznych

Świąteczna aura daje się we znaki. Niektórzy zapewne spędzają czas na zakupach w marketach, inni robią porządki. Znajdą się też łowcy okazji filmowych, mam tu na myśli kolejną cześć słynnej sagi, której tytuł brzmi „Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy”.

Wham!

Tymczasem stacje radiowe skutecznie podtrzymują świąteczny klimat, karmiąc nas świątecznymi piosenkami. Korzystając z wolnej chwili postanowiłem sporządzić własne zestawienie 10-iu najchętniej granych utworów, właśnie o tematyce świątecznej.

 1. Wham! – Last Christmas
 2. Zarówno tego utworu, jak i jego wykonawców nie trzeba przedstawiać. Ale żeby uczynić zadość formalności, postaram się powiedzieć kilka słów. Piosenka pochodzi z 1984 r. Teledysk kręcono w kurorcie narciarskim w Szwajcarii. Utwór szybko podbił listy przebojów, doczekał się także wielu coverów. Stał się niejako znakiem rozpoznawalnym zespołu, którego szczyt popularności przypadł na wczesne lata 80-te.

 3. John Lennon i Yoko Ono – Happy Xmas (War Is Over)
 4. Piosenka o niewątpliwie politycznym zabarwieniu. Charakterystyczny „protest song”, skierowany przeciwko wojnie w Wietnamie, uważany jednak za kolędę. Podobnie doczekał się wielu coverów.

 5. Mariah Carrey – All I Want for Christmas Is You
 6. Na kolejnej pozycji umieściłem utwór promujący album „Merry Christmas” wokalistki. Singiel szybko znalazł się na wysokiej pozycji na listach przebojów, uważa się go za:

  jeden z wielu szanowanych współcześnie dodatków do świątecznej atmosfery

 7. Shakin’ Stevens – Merry Christmas Everyone
 8. Popisowy utwór walijskiego wokalisty i tekściarza Michaela Barratta, znanego jako Shakin’ Stevens. Piosenka znalazła się na 1-ym miejscu na brytyjskich listach przebojów. Tekst piosenki to nic specjalnego, tematyka traktująca o prezentach, elfach i zabawie na śniegu.

 9. Chris Rea – Driving Home For Christmas
 10. Kolejny utwór na mojej liście. Utrzymany w dość przyjaznej i spokojnej konwencji, typowej dla artysty. Nie osiągnął tak wysokiej pozycji na zagranicznych listach przebojów, jak wcześniej wymienione piosenki, mimo to wciąż kojarzony jest ze świątecznym klimatem, nawet twórcy reklam chętnie po ten utwór sięgają 🙂

 11. Paul McCartney – Wonderful Christmastime
 12. Po raz pierwszy usłyszałem tę piosenkę w czasie seansu filmu „Rudolf czerwononosy Renifer”. Utwór od razu zapadł mi w pamięć. Powstał w 1979 r, a został napisany i wykonany właśnie przez jednego z Beatlesów. Ciekawostką jest fakt, że na wszystkich instrumentach podczas nagrywania utworu zagrał jej wykonawca – Paul McCartney.

 13. Czerwone Gitary – Dzień jeden w roku
 14. W moim odczuciu najlepszy polski utwór świąteczny. Pochodzi z 1976 r. i znalazł się na płycie o tym samym tytule. To, co zasługuje na uwagę to świetny wokal, który nie został stłumiony przez instrumenty muzyczne. Warto także zwrócić uwagę na ciekawy i dość rozbudowany, jak na świąteczną piosenkę tekst. Utwór naprawdę miły dla ucha.

 15. Frank Sinatra – White Christmas
 16. „Christmas Songs by Sinatra” – tak nazywał się album z 1948 r. Franka Sinatry, na którym znalazł się ten utwór. Prywatnie przepadam za twórczością tego artysty, ale piosenka z pewnością do moich ulubionych nie należy. Biorąc pod uwagę możliwości artysty należałoby postawić wyżej poprzeczkę. Niezależnie od tego utwór od zawsze kojarzony jest ze świętami i z pewnością moja prywatna ocena tego nie zmieni.

 17. De Su – Kto wie
 18. Utwór wykonany przez żeńskie trio „De Su”, uważany za jeden z najlepszych i zarazem ostatnich tej formacji, czy może lepiej „projektu”, związanego z Robertem Jansonem. Piosenka o klimacie świątecznym, prosta i jednocześnie miła dla ucha.

 19. Skaldowie – Kulig
 20. Wydany w 1969 r. utwór pochodzi z albumu „Cała jesteś w skowronkach”. Co prawda tematyka świąteczna w tekście nie jest poruszana, to jednak świąteczny klimat czuć na kilometr. Piosenka uważana jest za najlepszą w całej twórczości zespołu.

A wy jakie utwory świąteczne najczęściej słyszycie w radiu? A może macie jakieś własne zestawienie? Zachęcam do komentowania i podsyłania swoich propozycji.

I. Zacytowany fragment pochodzi z: The New Yorker

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek6 Gwiazdek7 Gwiazdek8 Gwiazdek9 Gwiazdek10 Gwiazdek
(2 oceny, średnia: 9,50 na 10)
Loading...